top of page
pgtblog

Голямата чешма през обектива на Даниела от 8 б

Updated: Feb 21, 2023

След като отнесохме няколко награди от конкурса за усмивка, сега е ред да го напрaвим и в следващия конкурс, нали?

Учениците от 8 а и 8 б клас на ПГ по туризъм се включиха в Първия Национален конкурс за снимка на тема „Урок по история - Покажи ми България“. Поводът е Националният празник на България - 3 март, а организатори са отново сдружение „Усмивка“ съвместно с Община Бургас. В конкурса могат да се включат ученици от 5 до 15 години със своя снимка, направена пред исторически паметник или композиция, свързана с историческото минало на България.


В няколко последователни броя на „Алтернатива 22“ ще ви запознаем, кои културно-исторически обекти избраха осмокласници и какво знаят за тях.

Дано да ви е интересно!


Приятно четене!


Даниела Дениславова Ангелова от 8 „б“ клас избра Голямата чешма.


Няма място, където да утолите така жаждата си, както от непрестанно течащите извори на Голямата чешма. Макар водата да не идва по дървени тръби, директно от планината, както преди столетия, тя е все така студена и кристално чиста. Наглед чешма, като чешма, но нейната история разказва друго...


Голямата чешма отдавна се е превърнала в емблема и символ на Самоков. Тя е издигната около 1660 г. от управителя на султанската кухня Мехмед ефенди. Това обяснява неоспоримата й прилика с подобни чешми в столицата Истанбул, в Солун и Одрин. Помислено е и за птичките – два малки фонтана има и за тях, както и една клетка.


През XIX в. Голямата чешма е една от 70-те обществени чешми в града. Впечатлила Константин Иречек, който определил архитектурата на тази вече стара каменна чешма като мавритански стил. Изградена е от различни видове камък с прецизна обработка и мраморни плочи. Нишите са оформени с остри арки и каменни корита. Покривът на чешмата е четирискатен със силно надвесена стреха, покрит с турски керемиди и има лъкообразен завършек.


На западната стена на чешмата има орнамент, оприличаван на обеца, издялана от едно парче камък. Затова в някои пътеводители я наричат Чешмата с обецата. За обецата може да прочетете, че е на Крали Марко.


До днес се вярва, че който пие вода от Голямата чешма, завинаги ще остане в Самоков. Така че добре си помислете…………


От 1928 г. е паметник на културата с национално значение и днес е емблема и символ на Самоков. Това е единственият запазен класически османски паметник в града и най-голямата площадна чешма в България от тази епоха.




88 views

Comments


bottom of page