В последно време образователните програми извън класните стаи стават все по-популярни. Включването на ученици в различни работилници и проекти извън обичайното учебно съдържание им дава възможност да се докоснат до разнообразни изкуства и занаяти, които обогатяват техните знания и умения. Едно такова преживяване имаха учениците от 10-ти в клас, които се включиха в работилницата по грънчарство в Историческия музей в Самоков.
Инициативата, която е част от образователната програма на Градския исторически музей, се проведе под ръководството на опитния грънчар Камелия Савова. Тя не само научи десетокласници да работят с глина и да създават различни форми, но и ги запозна с историята и традициите на грънчарството в региона.
През цялотто време на работа учениците имаха възможност да се запознаят с основните техники и инструменти за обработка на глината. Те активно се включиха в процеса на създаване на глинени съдове, като внимателно следваха инструкциите на своята инструкторка. В резултат на техния труд, в ръцете им се появиха уникални и красиви съдове, които сами създадоха.
Освен със своите глинени творби учениците си тръгнаха и с обогатени познания и разбирания за грънчарството и глината като материал. Те осъзнаха, че зад процеса на създаване на всяко глинено изделие стои не само креативността и умението, но и знания по химия, математика, дори и география. Грънчарството се оказа интересно съчетание между изкуство и наука, което привлече вниманието на учениците.
Komentáře