Продължаваме с интервютата с учители на ПГТ. Днешното е с госпожа Оля Георгиева - Стринска, учител по философия.
Госпожо Георгиева, бихте ли се описали с три думи в три роли: на човек, на учител и на гражданин.
Не знам дали ще съм точна, но ще опитам. Добър, толерантен, отговорен.
Вие преподавате философия и гражданско образование, на каква философия учите учениците си и какви основи на гражданско съзнание възпитавате?
Да са добри хора и отговорни граждани.
Явно доброто е висш Ваш принцип. Бихте ли го дефинирали, както го разбирате?
Доброто е умението да си състрадателен, да обичаш, да закриляш, да помагаш, да съпреживяваш, уважаваш...
Какво значи да имаме гражданска позиция и защо е важно да я имаме?
Чрез изразяването на нашето мнение, ние откриваме себе си и нашето персонално отношение към проблемите на обществото. Всяко наше действие или бездействие или бездействие е от значение.
През изтеклата година подкрепихте много ученици да се включат в конкурси и състезания. Бихте ли припомнили последователно изявите. Кое участие е най-ценно за учениците Ви, а за Вас?
Участвахме в редица Национални конкурси. "Най-усмихнат клас на България", "Улови мига", "Национален Парк Рила – познат и непознат", "Моето училище е най–красиво", "Урок по история – покажи ми България", "Да бъде светлина". Заслугата не е само моя, защото във всички тези изяви сме работели в екип. Благодаря за подкрепата на зам.-директора на училището господин Михайлов и госпожа Кичева преподавател по история и цивилизация, а и на всички колеги. Ние сме един екип и постигаме всичко заедно в името на учениците ни и Професионална гимназия по туризъм.
Създадохте книга с приказки. Защо приказки. Защо ги събрахте в книга, нали всичко вече се случва във виртуалния свят?
Приказките винаги имат щастлив край. За да ги създадеш, трябва да имаш въображение. А що се отнася до книгата, тя има бъдеще въпреки новите технологии. Носи различни усещания и емоции.
За 24 май и изпращането на абитуриентите бяхте в основата на оформянето на категориите в конкурсите за ученици. Кое Ви провокира да изберете шеговитото отношение?
На Международния ден на учителя направихме подобни номинации за моите колеги с група ученици. Те естествено не бяха шеговити. Искаше ми се за 24 май да направим нещо различно и така с помощта на всички мои колеги тази идея стана реалност. Беше забавно.
Като учител кое Ви провокира да работите за стимулиране на изявите на учениците?
Нали това ни е работата. Ние, учителите, не трябва само да преподаваме, а и да стимулираме учениците си да се развиват както емоционално, така и интелектуално.
Кое от работата Ви Ви кара да сте горда и удовлетворена?
Любовта на децата.
Кое в работата Ви Ви мотивира да издирвате талантите на учениците и да ги убеждавате да ги развиват чрез провокациите на конкурсите?
Победата. Нашите съвместни дейности не приключват само с участие в конкурси. Тогава когато учениците имат интерес, не е необходимо да ги убеждаваме. Участваме в конкурси, които им харесват.
Кое е правилното поведение в училище от гледна точка на философията и на гражданското поведение? Къде се пресичат?
Разбиране, приемане на различието, толерантност, отговорност. За мен не се пресичат, те са взаимосвързани. Едното води неизбежно към другото.
Философията на кой философ споделяте в личния си живот?
Имануел Кант.
Защо Кант, с какво, кой възглед, принцип, разбиране?
Да следваме едно общо правило в поведението си, чието спазване да гарантира зачитане на човешкото достойнство.
Кой е най-интересният урок, който проведохте през годината?
Отговор на този въпрос не мога да дам. Оценката трябва да бъде на учениците.
Какво са бъдещите Ви творчески планове за нас?
Всичко, което правя, е спонтанно. Нямам предварителен план. Изниква някаква идея и заедно с учениците я осъществяваме. Така че бъдещето ще покаже какви ще са творческите ми планове.
Comentários