Днес седмокласници от ОУ "Св. св. Кирил и Методий" гостуваха на ПГТ и се потопиха в атмосферата на възрожденските методи на обучение. Заслугата е на госпожа Кичева, чиято роля беше да представи поведението, порядките и способите на ограмотяване, прилагани от учителите от 19-ти век. Подходът е различен - строг, но справедлив, изграждал достойни българи.
Вълнуващ за децата бе този различен свят, който Митровото даскало ни носи като усещане, пренасяйки ни във времето на прадедите. Тук виждаме как са се учили и писали поетапно в началните няколко отделения: първо - сандъчета с пясък (пляка) и пръчици за писане, второ - черни дъски и калеми, трето - хартия, мастило и пера за писане. Учениците имаха възможността да ползват тези техники, изписвайки букви от глаголицата.
Те с интерес разгледаха възстановката - извор на история, на открехната врата на любопитния към битието от миналото. Облекло, запазени книги, различни ресурси, използвани в обучението.
Урокът започна с молитва, което е било характерно за представения период. Госпожа Кичева използваше речеви изказ в унисон с обстановката от този век. Духовито протече урокът и децата съчетаха полезното с приятното. Учениците взеха и активно участие в лекцията, като двама от тях влязоха в ролята на наказани за лошо поведение.
„Едно място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си“ – някогашният училищен девиз, като предписанията на Неофит Рилски били провинилите се ученици да бъдат наказвани, за да не се възгордяват. Неспазващите правилата били карани да стоят на колене в ъгъла на класната стая върху насипано на пода жито, царевични зърна или черупки от орехи.
Атрактивно бе поднесена и изненадата към тях - ручок (ядене) - циганска баница с олио, червен пипер и шарена сол от пратеницата леля Тони. С апетит седмокласниците се насладиха на тази колоритна храна.
Госпожа Елияна Кичева отправи призив към подрастващите да обърнат повече внимание на четенето и ученето, за да растат по-добри и осъзнати хора.
В края на часа получиха своето звание, според заслугите и послушанието си, след което имаха възможността да посетят и фотоателието на ПГТ "Анастас Карастоянов". Учениците си направиха снимки за спомен с дрехи, представящи визията на човека през 19-ти век.
Comments